Witold Jarosiński

Jarosinski

Witold Jarosiński – muzyk, kompozytor, instrumentalista, pedagog, człowiek o szerokich horyzontach muzycznych. Jest absolwentem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej
im. F. Chopina w Warszawie w klasie akordeonu.

Od 1987 roku pełni funkcję kierownika muzycznego Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” stając się współtwórcą jego repertuaru, prezentującego folklor większości regionów Polski. W tym czasie wraz z zespołem wziął udział w ponad kilkuset koncertach, ukazując piękno polskiego tańca i muzyki ludowej widzom w kraju i zagranicą. W zespole Uniwersytetu Warszawskiego pracuje niezmiennie do dnia dzisiejszego w znaczący sposób przyczyniając się do odnoszonych przezeń sukcesów i osiągnięć artystycznych. Jako pedagog – instrumentalista, kształci wciąż nowe pokolenia muzyków, zaszczepiając w nich zrozumienie i zamiłowanie do piękna tej części dziedzictwa narodowego, jaką jest muzyka ludowa.

Jego nowatorskie rozwiązania w opracowaniach muzycznych melodii ludowych oraz wysoki kunszt wykonawczy zespołu muzycznego „Warszawianka” niejednokrotnie spotkały się z przychylnym odbiorem. Doceniono je dwa razy z rzędu przyznając I nagrodę na festiwalu muzyki ludowej w Jaśle oraz podczas Eurofolku w Sanoku. Witold został również odznaczony specjalną nagrodą „Szczebel do kariery” od Fundacji Kultury Wsi.

Jest założycielem Kameralnej Orkiestry Folklorystycznej, której celem jest ukazywanie bogactwa polskiej muzyki ludowej i propagowanie kultury ludowej w środowiskach akademickich
(jej członkami są muzycy pracujący, na co dzień z tak renomowanymi orkiestrami jak; Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsowia, Polska Orkiestra Radiowa oraz studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina).

Jest twórcą wielu opracowań muzycznych pieśni i tańców różnych regionów Polski, nie tylko w swoim macierzystym zespole, ale również w kilkunastu zespołach folklorystycznych na terenie całego kraju.

W marcu 1996 roku Uchwałą Prezydium Stowarzyszania powołany zostaje do Rady Ekspertów Polskiej Sekcji C.I.O.F.F.- Organizatora festiwali folklorystycznych na całym świecie, poszerzając
w ten sposób elitarne grono specjalistów i znawców sztuki ludowej. Jako członek Rady Ekspertów Polskiej Sekcji C.I.O.F.F. od wielu lat jest jurorem przeglądów oraz konkursów folklorystycznych organizowanych na terenie całego kraju.

Jest autorem kilku wydawnictw fonograficznych:

  • „Zabawa z tańcem” – adresowana do pedagogów i animatorów kultury
  • „Tańce polskie”- muzyka na konkursy i zabawy taneczne
  • „Warszawianka na ludowo” – pieśni tańce w wykonaniu ZPiT UW „Warszwianka”
  • „Piosenki Warszawskiej Syrenki” – dawne przeboje warszawskie w wykonaniu „Warszawianki”
  • „Śpiewajcie i grajcie mu..” – Kolędy i pastorałki w wykonaniu „Warszawianki”
  • „Warszawianka symfonicznie”, – jako pierwszy zespół nieprofesjonalny dokonał nagrania pieśni i tańców z własnego repertuaru z orkiestrą symfoniczną.

W 1997 roku został uhonorowany przez Ministra Kultury i Sztuki dyplomem uznania za zasługi w upowszechnianiu kultury.
Jako aranżer i instrumentalista uczestniczy w nagraniach zleconych przez producentów filmowych. Współpracuje również z Teatrem Żydowskim oraz Teatrem Ateneum.
Jest współzałożycielem i członkiem Kwartetu Premiera, którego repertuar obejmuje szeroko pojętą muzykę etniczną opartą na folklorze bałkańskim, cygańskim czy żydowskim, jak również piosenki francuskie, włoskie, oraz polskie utwory lat 20-tych i 30-tych należące dziś do kanonu muzyki retro.
W roku 2002 otrzymuje z rąk Ministra Kultury i Sztuki odznakę Zasłużonego Działacza Kultury.
W czerwcu 2007 roku w uznaniu za – „komponowanie i aranżacje muzyczne” uhonorowano go Medalem Uniwersytetu Warszawskiego nadanym mu przez Senat Uniwersytetu Warszawskiego.
Jest wieloletnim członkiem Polskiego Towarzystwa Carlla Orffa. Znaczące miejsce w jego życiu pedagogicznym zajmuje praca z dziećmi w wieku przedszkolnym. Jako instruktor przez kilka lat Prowadzi zajęcia umuzykalniająco – rytmiczne w warszawskich przedszkolach.
W październiku 2012 roku z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Obecnie kontynuuje pracę z dziećmi, jako instruktor najmłodszej grupy dziecięcej (6-8 lat) w Zespole Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”, dalej tworząc dla niego niezwykle barwną muzykę, która podkreśla ciekawe kompozycje taneczne.

Powrót do Kadra