Mazur z opery „Straszny dwór”

1816 rok – ukazem Cara Rosji Aleksandra I powołany zostaje do życia Królewski Warszawski Uniwersytet. Dziś największy i jeden z najlepszych.

1819 rok – rodzi się Stanisław Moniuszko – jeden z największych kompozytorów, współtwórca polskiej opery.

„Straszny dwór” – najbardziej znana polska opera, niebywale patriotyczna powstała po powstaniu styczniowym w okresie zaboru rosyjskiego.

Dodając do tego tryptyku czwarty człon – ZPiT UW „Warszawianka” – jeden z najlepszych polskich zespołów tego typu w Polsce już wiadomo, że w repertuarze nie mogło zabraknąć Mazura.

Popisowy taniec prezentujący mężczyznę we wszystkich jego wspaniałościach: męskości, umiejętności adoracji kobiety, opiekuńczości, dynamizmu. Kobieta zaś piękna, zwiewna, lekka, kochająca i zarazem wierna a jednak o wielkiej sile pokazująca własną tajemniczą osobowość.

Choreografia: Małgorzata Borowiec

Muzyka: Stanisław Moniuszko